Green Almonds
  • Green Almonds
  • Blog
  • Kdo jsem
  • Lovcovy zápisky

...for better mood and healthy life...

tasty food blog

Kuře na barevném pepři a kokosovém krému (paleo, whole30)

27/11/2014

6 Comments

 
Picture
Picture
Vážení přátelé i nepřátelé, milovníci šťavnaté kuřecí pečeně, beze studu a uzardění přiznávám, že takto upravený opeřenec bude mým oblíbencem na hodně dlouhou dobu. Všeobecně nepohrdnu žádnou drůbeží pečínkou, do které se můžu tak říkajíc zabořit, ovšem tato bude na příčkách vítězů. Příbor v tomto případě přenechávám kultivovanějším tvorům...O talíři nemluvě...jsem skromné děvče! :o)))

Tomu, kdo příliš neholduje chuti kokosového krému, můžu s klidným svědomím říct, že jeho původní barva i vůně se během pečení změní na krémovou konzistenci a spolu s vypečenou šťávou dokonale korespondují s chutí samotného masa. 

Co je třeba:

4 kuřecí paličky
2 stroužky česneku
čerstvě drcený barevný pepř
150 ml kokosového krému
50 ml silného kuřecího vývaru
2 lžíce ghí
1 lžička čerstvé citronové šťávy
snítka rozmarýnu
sůl

V pánvi rozehřejeme ghí a ze všech stran na něm opečeme řádně opepřené a jemně osolené kuřecí paličky. Takto připravené je přendáme do menšího pekáčku. Do výpeku po masu dáme rozmačkané česnekové stroužky, drcený pepř, na drobno posekaný rozmarýn a necháme rozvonět. Podlijeme kokosovým krémem a vývarem, zakápneme citronovou šťávou a necháme prohřát. Podle potřeby osolíme. 

Omáčku nalijeme na kuře a celé to šoupneme do trouby, kde to necháme tak 60 - 75 minut péct, při 200 stupních. Během pečení kuře poléváme výpekem. 
Picture
6 Comments

Mandlovo - datlové cukroví s kardamomem a skořicí (paleo)

26/11/2014

1 Comment

 
Picture
Picture
Picture
Vánoce u nás neslavíme, islám s nimi nepočítá, ale i tak každoročně domů nosím tuny jehličnatého houští, peču cukroví, sleduji hromady pohádek a tvářím se blaženě. Je zvláštní, jak hluboko jsou některé tradice v člověku zakořeněné. Letos mě poprvé čekají paleo svátky, tak zkouším nové recepty...tady je jeden znich. Jednoduchý a rychlý. Vycházela jsem z receptu indické kuchyně na Badam Burfi.

Co je třeba:

1 vrchovatý hrneček neloupaných mandlí (200 ml)
1 lžíce kokosového oleje
40 ml datlového sirupu (100%, v bio kvalitě)
1/2 lžičky kardamomu
1/2 lžičky skořice
piniové oříšky a kokos na konečnou úpravu

Mandle zalijeme vroucí vodou a necháme 10 minut máčet. Poté je oloupeme, ihned vložíme do mixéru (nenechávejte je oschnout) a několika pulzy rozmixujeme na jemno. Kokosový tuk rozehřejeme na pánvi, přidáme kardamom a skořici. Koření necháme rozvonět, vmícháme datlový sirup, který necháme jemně zkaramelizovat. Poté vsypeme mandle a vše pořádně promícháme. Když hmota lehce zchladne, pomocí rukou ji několikrát prohňácáme, čímž dostaneme kompaktní těsto. To šoupneme do potravinové fólie a rozválíme tak na 5 mm, klidně i méně. Pomocí tvořítka vykrajujeme libovolné tvary, které obalíme v kokosu a dozdobíme piniovým oříškem. Z uvedeného množství dostaneme tak 30 ks menšího cukroví.
Picture
Picture
1 Comment

Čekankové listy na cibuli (paleo, whole30)

25/11/2014

0 Comments

 
Picture
Picture
Listopad je ten správný blízkovýchodní čas, kdy tam nahoře konečně povolí uzdu a trochu zaprší. Už bylo na čase! Pole se zazelenají a zelinářské pulty oživí spousta čerstvého lupení - špenát, juta, vinné listy, chubézi, lsajni, čekankové listy. U některých rostlin ani neznám přesný český název, popravdě kolikrát ani nevím, jestli s nimi český slovník vůbec počítá. 

Elet se mi podařilo identifikovat jako čekankové listy, proto přidávám velmi jednoduchý a chutný recept na jejich zpracování. Po tepelné úpravě chutnají podobně jako špenát, tudíž se hodí k masu, jako náplň vaječné omelety, do smetanových omáček či salátů. 

Co je třeba:

1 kg čekankových listů
3 větší cibule
olivový olej
koření sumah (případně citronová šťáva)
sůl

Čekankové listy očistíme, zbavíme tvrdších stonků a nakrájíme na hrubé proužky. Pokrájené listy vložíme do hrnce, posolíme a zalijeme vroucí vodou. Přikryjeme pokličkou a uvaříme do měkka, což trvá tak 5 - 7 minutek. Voda nám z čekanky vylouhuje její přirozenou hořkost. Poté listy scedíme a vložíme do ledové lázně, aby si zachovaly svěží barvu.

Cibuli nakrájíme na proužky, dobře osolíme a na olivovém oleji (olejem a cibulí nešetříme!) zvolna restujeme do hodně měkka, což trvá tak 15 - 20 minut. Cibule by neměla změnit barvu. K hotové cibulce přidáme čekanku, směs promícháme a prohřejeme. Podle potřeby dochutíme solí a při servírování posypeme kořením sumah, nebo zakápneme citronovou šťávou. Jídlo chutná teplé i studené!
Picture
0 Comments

Batátový hummus s pečeným česnekem (paleo, whole30)

24/11/2014

0 Comments

 
Picture
Picture
Picture
Občas se mě někteří jedinci ptají, čím nahrazuji luštěniny, zejména cizrnovou pomazánku hummus. V arabském světě je to celkem nemožné, neboť hromada receptů se bez čočky, cizrny a různých druhů fazolí téměř neobejde. Popravdě řečeno, hummus si tak jednou do měsíce s chutí dám. Snažím se však eliminovat případná rizika, cizrnu nechám celou noc ráchat ve studené vodě a ráno pak tak tři hodinky vařím, přičemž vodu během varu vyměním.

Jednou z variant, jak takovou cizrnu nahradit, je použití pečených batátů. Jejich sladkou chuť v tomto případě potlačí dostatek citronové šťávy a koření. Místo obyčejného česneku zkuste přidat česnek pečený, celková chuť se vydá lepším směrem.

Co je třeba:

4 menší batáty (cca 500g)
1 palička česneku
6 lžic sezamové pasty tahíni 
1/2 lžičky římského kmínu
šťáva z 1/2 citronu
olivový olej
sůl a drcený pepř

Batáty zabalíme do alobalu, po jednom. Česneku seřízneme vršek (tak, aby vykukoval každý stroužek), pokapeme olivovým olejem a táke zabalíme do alobalu. Všechno vyskládáme na plech a při 200 stupních zhruba 45 pečeme. Hotové necháme vychladnout.

Batáty oloupeme a dáme do mixéru. Přidáme vymačkaný česnek, sezamovou pastu, římský kmín a dvě lžíce olivového oleje. Vše rozmixujeme na hladký krém a dochutíme citronovou šťávou, solí a pepřem. 

Servírujeme přelité olivovým olejem a posypané drobně pokrájenou hladkolistou petrželkou. Hodí se ke grilovanému masu nebo zelenině.
0 Comments

Kuřecí směs s mascarpone (primal)

13/11/2014

3 Comments

 
Picture
Picture
Teda jestli se něco naprosto úděsně fotí, tak jsou to smetanové omáčky a směsi. Působí zcela bez výrazu, na talíři se roztečou a tváří se kysele. Ta dnešní mi trochu připomíná rybí salát s majonézou, co jsem dříve kupovala v mléčném baru. Mléčný bar! Ten výraz jsem nepoužila hroznou spoustu let. Existuje dnes ještě něco podobného? Palačinky, smaženky, kakao v pullitrovém hrnku, nad ránem občas vyprošťovák na stojáka a zákaz kouření. 

Ale pozor, zdání občas klame, nedejte na vizuální kontakt, díky mascarpone je omáčka smetanově jemná a krémová. Jako příloha byly skvělé plněné pečené batáty, které najdete tady.

Co je třeba:

250 g kuřecího masa (prsní řízek)
200 g pórku
4 žampiony
150 g mascarpone
50 ml silného kuřecího vývaru
1/2 lžičky mletého kmínu
sůl a citronový pepř
olivový olej

Na olivovém oleji orestujeme na kolečka pokrájený a osolený pórek. Když pórek trochu změkne, přidáme na kousky nakrájené žampiony, kmín, pepř a opět pár minutek restujeme. Poté přisypeme na malé kostičky nakrájené kuřecí maso. Celou směs několikrát prohodíme a vmícháme mascarpone. Podlijeme vývarem a pár minutek provaříme. Podle potřeby dochutíme pepřem nebo solí.
Picture
3 Comments

Kokosovo-mandlová kaše s kaki (paleo)

12/11/2014

2 Comments

 
Picture
Picture
Co je třeba:

200 ml kokosového krému
2 lžíce jemně mletého kokosu
1 lžíce jemně mletých mandlí
2 hodně zralá kaki

kakao, skořice, datlový sirup, kokosový olej, goji

Kokosový krém, kokos a mandle smícháme, přidáme vydlabanou a vidličkou rozmačkanou dužninu z kaki a vše přivedeme k varu. Asi minutku povaříme, poté nalijeme do misky a podle chutí dozdobíme. Použila jsem kakao, skořici, rozehřátý kokosový olej, goji a datlový sirup.

Kaše je výborná ještě vlahá, ale i vychlazená!

Picture
2 Comments

Krůtí játra na voňavé cibuli (paleo, whole30)

7/11/2014

0 Comments

 
Picture
Co je třeba:

1/2 kg krůtích jater
4 větší červené cibule
2 lžíce balzamikového octa
5 lžic čerstvé šťávy z granátového jablka
1/4 lžičky skořice
větvička rozmarýnu
drcený pepř čtyř barev
sůl
olivový olej

Cibuli nakrájíme na proužky, které jemně osolíme a na olivovém oleji zvolna (na mírném plameni) restujeme, asi tak 20 minut. Poté k cibuli přidáme na jemno posekané jehličky rozmarýnu, pepř, skořici a párkrát promícháme, necháme rozvonět. Nakonec ke směsi přilijeme šťávu z granátového jablka a balzamiko. Zvýšíme plamen a necháme odpařit, vyvařit tekutinu. Podle potřeby dochutíme solí a pepřem. 

Játra odblaníme, pořádně opepříme a na prudko, z obou stran, opečeme na pánvi. Při obracení játra posolíme.

Játrové steaky podáváme na ochucené cibuli, přelité olivovým olejem.
Picture
Picture
0 Comments

Masové kuličky s kardamomem v orientální rajčatové omáčce (paleo, whole30)

3/11/2014

3 Comments

 
Picture
Picture
Představte si, že jdete po ulici, někdo k vám přiskočí a čistě hypoteticky se zeptá, zda jste tu někde neviděli pobíhat páva. Taková čistě možná otázka, při které si patrně budete ťukat prstem na čelo a volat psychiatrickou léčebnu, zda jim neschází pacient. Pokud se vás ovšem na stejnou otázku zeptá více lidí, začíná to být podezřelé a vy začnete sami pátrat po tom, co se děje. A tak se pátrací akce zúčastnilo téměř celé město.

Věci se mají tak. U nás v mateřské školce si děti před rokem sami/y (teď fakt nevím) vybudovaly plodící zahrádku s několika ovocnými stromy. Tento rok se tak poprvé konal veřejný trh pro rodiče, příbuzné a kamarády. Prodávaly se bylinky (máta, petržel, koriandr, bazalka, šalvěj, yzop, růžová pelargonie), dále pak mandarinky, pomeranče a citrony. Utržené peníze si děti pečlivě schovaly do prasátka. S dalším spořením přišel i nápad pořídit do školní zahrady nějaké zvířectvo. 

Slovo dalo slovo, několik šikovných tatínků se dalo dohromady a vybudovali zamykatelný přístřešek, kde se zabydleli tři králíci, dvě kachny, čtyři morčata, jeden kohout, a jeden páv s pávicí. Vysázel se římský salát, mrkev, hlávkové zelí, fenykl, aby bylo čím ty hladové krky krmit. 

V rámci zvykání si na nové prostředí bylo zvířatům umožněno na pár hodin denně opustit mříže a nadýchat se čerstvého vzduchu. Páv to pojal velmi obšírně a vyrazil na obhlídku i mimo vytyčené území. Pátrací akce byla neúspěšná. Jeho pohyb byl pomocí svědků zpětně domonitorován - hřiště základní školy, únos neznámým mužem, procházka před supermarketem, drobná krádež u zelinářů.. Nakonec se páv po dvou dnech vrátil sám. Ráno stál u zavřených vrátek do zahrady a řval na celé kolo. 

Dnes už se celkem pravidelně vydává na povolené procházky po okolí...jen se občas ve školce v telefonu ozve hlas: Dobrý den, máte u nás páva!

Co je třeba:

kuličky:
700 g mletého kuřecího masa (stehenní řízky)
1 menší cibule
1 větší stroužek česneku
1 lžička kardamomu
1/2 lžičky skořice
hrst hladkolisté petržele
drcený pepř
sůl
ghí a olivový olej

omáčka:
1 kg zralých rajčat

200 ml masového vývaru
1 menší cibule
1 větší stroužek česneku
1 lžíce rozinek
1/2 lžičky římského kmínu

1/2 lžičky koriandru
1/2 lžičky skořice
hrstička celerových listů
hrstička čerstvého koriandru
drcený pepř
sůl
olivový olej

Kuličky
Na pořádné lžíci ghí zesklovatíme drobně nakrájenou a osolenou cibuli, přidáme prolisovaný stroužek česneku, kardamom, skořici, pepř a necháme rozvonět. Takto připravenou směs smícháme s mletým masem, přidáme posekanou petržel a dochutíme solí. Ze směsi tvoříme kuličky, které vyrovnáme na plech s pečícím papírem. Kuličky potřeme olivovým olejem a asi 10 - 15 minut pečeme (230 stupňů nebo funkce gril).

Omáčka
Na olivovém oleji osmahneme pokrájenou a osolenou cibuli. Přidáme prolisovaný stroužek česneku, pokrájené rozinky, římský kmín, koriandr, skořici, pepř a necháme rozvonět. Vmícháme drobně pokrájená spařená a oloupaná rajčata. Podlijeme vývarem, případně dochutíme solí a pod pokličkou dusíme do měkka (do rozvaření rajčat). Na posledních 5 minut přidáme i celerové listy a posekaný koriandr. 

Nakonec do omáčky vhodíme upečené masové kuličky a ještě jednou provaříme, tak 5 minutek. Odvážlivci mohou přidat pokrájenou feferonku.
Picture
3 Comments

Vaječná miska se sýrem cottage a restovaným pórkem (primal)

2/11/2014

0 Comments

 
Picture
Vejce obvykle vaříme, smažíme, zapékáme, ale co zkusit třeba vodní lázeň, ve které vajíčka trochu podusíme? Tak trochu vypůjčený způsob z asijské kuchyně, na kterém je krásná neomezená fantazie při výběru ingrediencí. Jasně, vejce a voda jsou základ, ovšem zbytek je na vás. Přidat můžete smetanu, sýry, zeleninu, bylinky...prostě cokoliv. Jemná, nadýchaná chuť jistě osloví...

Co je třeba:

2 větší vejce
80 ml vody
vrchovatá lžíce sýru cottage
sůl a drcený pepř

kousek pórku
silnější plátek másla

Vejce, vodu a cottage pořádně rozšleháme vidličkou. Směs dochutíme solí, pepřem a nalijeme do keramické misky vhodné na pečení.

Misku vložíme do středu menšího hrnce a kolem ní (zhruba do poloviny výšky misky) nalijeme horkou vodu. Hrnec přiklopíme pokličkou a při mírném varu necháme hmotu ztuhnout, což trvá tak 20 minut. Výsledek trochu připomíná pudink, povrch je pružný a měkký, vaječná směs nadýchaná a jemná.

Mezitím si na kolečka pokrájený a jemně osolený pórek orestujeme na másle. 

Hotová vejce podáváme ozdobená restovaným pórkem a zakápnutá teplým máslem.
Picture
0 Comments

    Kategorie

    All
    Dezerty
    Hovezi Maso
    Jehneci Maso
    Kosmetika
    Kruti Maso
    Kureci Maso
    Mleko
    Mlete Maso
    Ostatni
    Polevky
    Recenze
    Ryby
    Salaty
    Vejce 100x Jinak
    Whole30
    Zelenina

    Archiv

    April 2018
    February 2018
    January 2018
    April 2017
    March 2017
    January 2017
    December 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    December 2015
    October 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014


      Poznámky a vzkazy

    Submit

    Top kulinářské blogy

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Green Almonds
  • Blog
  • Kdo jsem
  • Lovcovy zápisky